E3AS-HL500MN M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3AS-HL500MN M3
Manufacturer
Omron Automation
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Ingress Protection :
IP67, IP67G, IP69K
IP Rating :
IP67, IP67G, IP69K
Brand :
Omron Automation and Safety
Output Type :
NPN
Amplifier Type :
Built In
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Product Status :
Active
Sensing Method :
Triangulation
Electrical Connection :
M8 Connector
Terminal Type :
M8 4 Pin Connector
Omron
Connection Method :
Connector, M8
Base Product Number :
E3AS-HL500
Light Source :
Red Laser Diode (660nm)
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Height :
52.5 mm
Product Category :
Photoelectric Sensors
Length :
28.9 mm
Width :
15.5 mm
Adjustment Type :
Teaching Method
Product Type :
Photoelectric Sensors
Housing Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Cable Length :
11.81" (300.00mm)
Sensing Distance :
1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Output Configuration :
NPN-NC/NO
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Response Time :
1.5ms, 10ms, 50ms
Communication Protocol :
IO-LINK
Package :
Box
Series :
E3AS-HL
Subcategory :
Sensors
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Datasheets
E3AS-HL500MN M3
Omron Automation E3AS-HL500MN M3
10V ~ 30V E3AS-HL Series Teaching Method Triangulation -10°C ~ 50°C
E3AS-HL500MN M3 Overview
For reliable performance, set the photoelectric sensor's temperature to zero. For these electronic components to function, a circuit or system should have 0 volts. An ideal response time for photoelectric sensors is 1.5ms, 10ms, 50ms. Photoelectric sensors should have a supply voltage of 10 VDC to 30 VDC in order to be most effective.
E3AS-HL500MN M3 Features
Sensing Distance: 1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Response Time: 1.5ms, 10ms, 50ms
Operating Temperature: -10°C ~ 50°C
E3AS-HL Series
E3AS-HL500MN M3 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-HL500MN M3 Photoelectric Sensors applications.
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL