E3AS-HL500MN 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3AS-HL500MN 2M
Manufacturer
Omron Automation
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Communication Protocol :
IO-LINK
Amplifier Type :
Built In
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Package :
Box
Omron
Output Type :
NPN
Width :
15.5 mm
Response Time :
1.5ms, 10ms, 50ms
Light Source :
Red Laser Diode (660nm)
Base Product Number :
E3AS-HL500
Electrical Connection :
Pre-Wired Cable
Cable Length :
78.74" (2m)
Product Type :
Photoelectric Sensors
Product Category :
Photoelectric Sensors
Length :
30.4 mm
Sensing Distance :
1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Output Configuration :
NPN-NC/NO
Ingress Protection :
IP67, IP67G, IP69K
Brand :
Omron Automation and Safety
Terminal Type :
CABLE
Sensing Method :
Triangulation
Height :
47 mm
IP Rating :
IP67, IP67G, IP69K
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Subcategory :
Sensors
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Adjustment Type :
Teaching Method
Series :
E3AS-HL
Product Status :
Active
Connection Method :
Wire
Datasheets
E3AS-HL500MN 2M
Omron Automation E3AS-HL500MN 2M
10V ~ 30V E3AS-HL Series Teaching Method Triangulation -10°C ~ 50°C
E3AS-HL500MN 2M Overview
For reliable operation, the photoelectric sensor's temperature should be set to -10°C ~ 50°C. If these electronic components are to work, they should receive 10V ~ 30V voltage into the circuit or system. It is considered ideal for photoelectric sensors to have a response time of 0. For optimal efficiency, set the supply voltage to 10 VDC to 30 VDC.
E3AS-HL500MN 2M Features
Sensing Distance: 1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Response Time: 1.5ms, 10ms, 50ms
Operating Temperature: -10°C ~ 50°C
E3AS-HL Series
E3AS-HL500MN 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-HL500MN 2M Photoelectric Sensors applications.
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL