E3AS-HL500LMT 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3AS-HL500LMT 2M
Manufacturer
Omron Automation
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Distance :
1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Height :
47 mm
Amplifier Type :
Built In
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Light Source :
Red Laser Diode (660nm)
Electrical Connection :
Pre-Wired Cable
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
IP Rating :
IP67, IP67G, IP69K
Omron
Product Type :
Photoelectric Sensors
Series :
E3AS-HL
Package :
Box
Communication Protocol :
IO-LINK
Brand :
Omron Automation and Safety
Response Time :
1.5ms, 10ms, 50ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Subcategory :
Sensors
Length :
30.4 mm
Ingress Protection :
IP67, IP67G, IP69K
Output Type :
PNP
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Cable Length :
78.74" (2m)
Product Category :
Photoelectric Sensors
Output Configuration :
PNP-NC/NO
Width :
15.5 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Connection Method :
Wire
Adjustment Type :
Teaching Method
Sensing Method :
Triangulation
Base Product Number :
E3AS-HL500
Datasheets
E3AS-HL500LMT 2M
Omron Automation E3AS-HL500LMT 2M
10V ~ 30V E3AS-HL Series Teaching Method Triangulation -10°C ~ 50°C
E3AS-HL500LMT 2M Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -10°C ~ 50°C. Electronic components require a voltage of 10V ~ 30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 1.5ms, 10ms, 50ms. The photoelectric sensor supply voltage should be set to 10 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
E3AS-HL500LMT 2M Features
Sensing Distance: 1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Response Time: 1.5ms, 10ms, 50ms
Operating Temperature: -10°C ~ 50°C
E3AS-HL Series
E3AS-HL500LMT 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-HL500LMT 2M Photoelectric Sensors applications.
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL