E3AS-HL150LMD 5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3AS-HL150LMD 5M
Manufacturer
Omron Automation
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Length :
30.4 mm
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Subcategory :
Sensors
Package :
Box
Height :
47 mm
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Width :
15.5 mm
Omron
Light Source :
Red Laser Diode (660nm)
Sensing Distance :
1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Brand :
Omron Automation and Safety
Cable Length :
196.85" (5m)
Amplifier Type :
Built In
Sensing Method :
Triangulation
Product Type :
Photoelectric Sensors
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Output Configuration :
IP Rating :
IP67, IP67G, IP69K
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Connection Method :
Wire
Ingress Protection :
IP67, IP67G, IP69K
Adjustment Type :
Teaching Method
Response Time :
1.5ms, 10ms, 50ms
Series :
E3AS-HL
Product Status :
Active
Base Product Number :
E3AS-HL150
Product Category :
Photoelectric Sensors
Datasheets
E3AS-HL150LMD 5M
Omron Automation E3AS-HL150LMD 5M
10V ~ 30V E3AS-HL Series Teaching Method Triangulation -10°C ~ 50°C
E3AS-HL150LMD 5M Overview
The temperature of photoelectric sensor should be set to -10°C ~ 50°C to ensure reliable performance. The voltage of this electronic components should be given 10V ~ 30V into a circuit or system to make it work. A response time of 1.5ms, 10ms, 50ms is considered ideal for photoelectric sensors. The supply voltage of photoelectric sensor should be set to 10 VDC to 30 VDC for best efficiency.
E3AS-HL150LMD 5M Features
Sensing Distance: 1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Response Time: 1.5ms, 10ms, 50ms
Operating Temperature: -10°C ~ 50°C
E3AS-HL Series
E3AS-HL150LMD 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-HL150LMD 5M Photoelectric Sensors applications.
  • detect objects
  • Automotive industry
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL