E37X501CPN222MDB7U
Mfr.Part #
E37X501CPN222MDB7U
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
13.113 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
9.3 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
48mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Voltage - Rated :
500 V
Series :
U37X
Capacitance :
2200 μF
Subcategory :
Capacitors
United Chemi-Con (UCC)
Brand :
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Package :
Lead Spacing :
1.126 (28.60mm)
Height - Seated (Max) :
4.646 (118.00mm)
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Datasheets
E37X501CPN222MDB7U
U37X Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 2200µF 500V