E37X451CPN392MF92M
Mfr.Part #
E37X451CPN392MF92M
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Diameter :
89mm
Ripple Current :
13.5A
Voltage - Rated DC :
450V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
42.441A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Capacitance :
3900μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Series :
U37X
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
13.5A @ 120Hz
Termination :
Screw
Lead Pitch :
31.75mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
89mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
1500 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con E37X451CPN392MF92M
U37X 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.5A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals