E37X421CPN103MFF5U
Mfr.Part #
E37X421CPN103MFF5U
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS :
Details
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
United Chemi-Con (UCC)
Series :
U37X
Lead Spacing :
1.252 (31.80mm)
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 120Hz
Brand :
Size / Dimension :
3.504 Dia (89.00mm)
Capacitance :
10000 μF
Package :
Bulk
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
24.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency :
34.263 A @ 10 kHz
Product Status :
Active
Ratings :
Height - Seated (Max) :
6.142 (156.00mm)
Voltage - Rated :
420 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Datasheets
E37X421CPN103MFF5U
U37X Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.504Dia 89.00mm ±20% 10000µF 420V