E37X351HPN332MCD0M
Mfr.Part #
E37X351HPN332MCD0M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1500 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
10.6A @ 120Hz
Lead Pitch :
22.1996mm
Voltage - Rated DC :
350V
Capacitance :
3300µF
Ripple Current :
10.6A
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Height :
50.8mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Series :
U37X
Test Frequency :
120Hz
Packaging :
Bulk
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
14.946A @ 10kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Diameter :
50.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
5.157 131.00mm
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
U37X 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.6A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals