E37L501CPN822MEM9U
Mfr.Part #
E37L501CPN822MEM9U
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Height - Seated (Max) :
8.661 (220.00mm)
GENERAL PURPOSE
Brand :
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
35.532 A @ 10 kHz
Product Status :
Active
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ratings :
Capacitance :
8200 μF
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
25.2 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 120Hz
RoHS :
Details
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
United Chemi-Con (UCC)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
1.252 (31.80mm)
Package :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
500 V
Datasheets
E37L501CPN822MEM9U
U37L Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 8200µF 500V