E37L501CPN682MFE3M
Mfr.Part #
E37L501CPN682MFE3M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
21.2A @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Termination :
Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Height :
89mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
10000 hours
Diameter :
89mm
Lead Pitch :
31.75mm
Capacitance :
6800µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
29.892A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
5.669 144.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Test Frequency :
120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current :
21.2A
Factory Lead Time :
16 Weeks
U37L 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.2A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals