E37L501CPN472MFB7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E37L501CPN472MFB7M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
89mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16.5A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
4700µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
23.265A @ 10kHz
Lead Pitch :
31.75mm
Diameter :
89mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
U37L
Height Seated (Max) :
4.646 118.00mm
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Published :
Termination :
Screw
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
10000 hours
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
16.5A
Polarization :
Polar
U37L 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.5A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals