E37L421CPN103MFF5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E37L421CPN103MFF5M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
26.5A @ 120Hz
Series :
U37L
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
31.8008mm
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current :
26.5A
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 120Hz
Diameter :
89mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
89mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Voltage - Rated DC :
420V
Height Seated (Max) :
6.142 156.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
37.365A @ 10kHz
Termination :
Screw
RoHS Status :
RoHS Compliant
U37L 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 26.5A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals