E37L351HPN332MCD0M
Mfr.Part #
E37L351HPN332MCD0M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Capacitance :
3300µF
Diameter :
50.8mm
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Published :
Series :
U37L
Height Seated (Max) :
5.157 131.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Lead Pitch :
22.1996mm
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Polarization :
Polar
Height :
50.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
15.51A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
11A
Mounting Type :
Chassis Mount
U37L 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals