E37F501CPN682MFE3U
Mfr.Part #
E37F501CPN682MFE3U
Package / Case
QFN
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Package / Case :
QFN
Ratings :
United Chemi-Con (UCC)
Package :
Bulk
Capacitance :
6800 μF
Voltage - Rated :
500 V
Series :
U37F
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
RoHS :
Details
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 120Hz
Pin Count :
4
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.504 Dia (89.00mm)
Product Length (mm) :
7(mm)
Brand :
Product Height (mm) :
0.9(mm)
Product Depth (mm) :
5(mm)
Ripple Current @ High Frequency :
31.161 A @ 10 kHz
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
5.669 (144.00mm)
Screening Level :
Industrial
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Surface Mount Land Size :
Polar
Mounting Style :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
22.1 A @ 120 Hz
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Datasheets
E37F501CPN682MFE3U
U37F QFN Aluminum Electrolytic Capacitor 3.504Dia 89.00mm ±20% 6800µF 500V