E37F501CPN392MF92U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E37F501CPN392MF92U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Package :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated :
500 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
3.661 (93.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
United Chemi-Con (UCC)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
14.2 A @ 120 Hz
Series :
U37F
Polarization :
Polar
Brand :
RoHS :
Details
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Size / Dimension :
3.504 Dia (89.00mm)
Capacitance :
3900 μF
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
20.022 A @ 10 kHz
Datasheets
E37F501CPN392MF92U
U37F Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.504Dia 89.00mm ±20% 3900µF 500V