E37F451CPN392MDD0U
Mfr.Part #
E37F451CPN392MDD0U
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Brand :
ITT Cannon
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3900 μF
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
1.126 (28.60mm)
Subcategory :
D-Sub Connectors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Mounting Type :
Chassis Mount
ITT Cannon
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
5.157 (131.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
13.7 A @ 120 Hz
Voltage - Rated :
450 V
Series :
KPT
Package :
Bulk
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Ripple Current @ High Frequency :
19.317 A @ 10 kHz
Datasheets
E37F451CPN392MDD0U
KPT Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 3900µF 450V