E37F451CPN272MDA5M
Mfr.Part #
E37F451CPN272MDA5M
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
28.6004mm
Ripple Current @ High Frequency :
14.805A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Diameter :
63.5mm
Height Seated (Max) :
4.173 106.00mm
Capacitance :
2700μF
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Published :
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Mount :
Chassis Mount
Height :
63.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10.5A @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
450V
Series :
U37F
Termination :
Screw
Ripple Current :
10.1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Datasheets
E37F451CPN272MDA5M
United Chemi-Con E37F451CPN272MDA5M
U37F 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.1A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals