E37F451CPN153MFK0M
Mfr.Part #
E37F451CPN153MFK0M
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Termination :
Screw
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
U37F
Lead Pitch :
31.75mm
Diameter :
89mm
Test Frequency :
120Hz
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
15000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
450V
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Height :
89mm
Mount :
Chassis Mount
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
51.465A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current :
36.5A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
36.5A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
7.520 191.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 120Hz
Datasheets
E37F451CPN153MFK0M
United Chemi-Con E37F451CPN153MFK0M
U37F 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 36.5A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals