E37F451CPN123MFF5M
Mfr.Part #
E37F451CPN123MFF5M
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
42.582A @ 10kHz
Capacitance :
12000µF
Lead Pitch :
31.8008mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Published :
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
30.2A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Screw
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Height :
89mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Test Frequency :
120Hz
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Polarization :
Polar
Diameter :
89mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
6.142 156.00mm
Ripple Current :
30.2A
Datasheets
E37F451CPN123MFF5M
U37F 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 30.2A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals