E37F421HPN272MCB7M
Mfr.Part #
E37F421HPN272MCB7M
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
2700μF
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
9.8A
Ripple Current @ High Frequency :
13.818A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
4.646 118.00mm
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Height :
50.8mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
50.8mm
Voltage - Rated DC :
420V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
9.8A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
120Hz
Lead Pitch :
22.1996mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Termination :
Screw
Datasheets
E37F421HPN272MCB7M
U37F 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.8A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals