E37F421CPN392MDB7U
Mfr.Part #
E37F421CPN392MDB7U
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 420V SCREW
Tolerance :
±20%
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
13.2 A @ 120 Hz
United Chemi-Con (UCC)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
1.126 (28.60mm)
Height - Seated (Max) :
4.646 (118.00mm)
Package :
Bulk
Capacitance :
3900 μF
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Brand :
RoHS :
yes
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Series :
U37F
Voltage - Rated :
420 V
Ripple Current @ High Frequency :
18.612 A @ 10 kHz
Datasheets
E37F421CPN392MDB7U
U37F Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 3900µF 420V