E37F421CPN153MFK0U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E37F421CPN153MFK0U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 420V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Brand :
Series :
U37F
Capacitance :
15000 µF
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Ratings :
United Chemi-Con (UCC)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Size / Dimension :
3.504 Dia (89.00mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height - Seated (Max) :
7.520 (191.00mm)
Package :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Ripple Current @ Low Frequency :
36.5 A @ 120 Hz
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
420 V
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
51.465 A @ 10 kHz
Datasheets
E37F421CPN153MFK0U
U37F Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.504Dia 89.00mm ±20% 15000µF 420V