E37F421CPN103MFE3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E37F421CPN103MFE3M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
37.788A @ 10kHz
Series :
U37F
Lead Pitch :
31.75mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
89mm
Capacitance :
10000µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
3.504Dia 89.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
26.8A @ 120Hz
Ripple Current :
26.8A
Diameter :
89mm
Voltage - Rated DC :
420V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Screw
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
5.669 144.00mm
Published :
Test Frequency :
120Hz
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
E37F421CPN103MFE3M
U37F 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 26.8A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals