E37F351CPN682MF92U
Mfr.Part #
E37F351CPN682MF92U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Brand :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
19.1 A @ 120 Hz
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
6800 μF
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
3.661 (93.00mm)
Size / Dimension :
3.504 Dia (89.00mm)
Series :
U37F
United Chemi-Con (UCC)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
26.931 A @ 10 kHz
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
350 V
Datasheets
E37F351CPN682MF92U
U37F Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.504Dia 89.00mm ±20% 6800µF 350V