E37F351CPN562MEA5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E37F351CPN562MEA5M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
U37F
Ripple Current :
16.5A
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
23.265A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Screw
Height :
76.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
5600µF
Height Seated (Max) :
4.173 106.00mm
Diameter :
76.2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
16.5A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
E37F351CPN562MEA5M
U37F 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.5A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals