E36D401HPN103MEM9U
Mfr.Part #
E36D401HPN103MEM9U
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Capacitance :
10000 μF
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
400 V
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Datasheets
E36D401HPN103MEM9U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 10000µF 400V