E36D3B1HPN562MEA5U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D3B1HPN562MEA5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 315V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Content :
1pc(s)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Brand :
Ratings :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39.4mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Capacitors
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Ripple Current @ High Frequency :
14.644 A @ 3 kHz
Voltage - Rated :
315 V
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
United Chemi-Con (UCC)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
10.46 A @ 120 Hz
Series :
U36D
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Capacitance :
5600 µF
Tolerance :
±20%
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Datasheets
E36D3B1HPN562MEA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 5600µF 315V