E36D351HPN262UE92N
Mfr.Part #
E36D351HPN262UE92N
Description
CAP ALUM 2600UF 350V SCREW
Lead Pitch :
31.75mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitance :
2600μF
U36D 2600μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals