E36D251LPN222MAA5U
Mfr.Part #
E36D251LPN222MAA5U
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW
Size / Dimension :
1.375 Dia (34.93mm)
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Ratings :
Series :
U36D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
58.4mOhm @ 120Hz
Polar
United Chemi-Con (UCC)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2200 μF
Ripple Current @ High Frequency :
6.132 A @ 3 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.38 A @ 120 Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Brand :
Voltage - Rated :
250 V
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
E36D251LPN222MAA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 1.375Dia 34.93mm ±20% 2200µF 250V