E36D250LPN683MAA5M
Mfr.Part #
E36D250LPN683MAA5M
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
12.7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
12.446A @ 3kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
68000µF
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.6mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
8.89A
Ripple Current @ Low Frequency :
8.89A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Life (Hours) :
2000 hours
U36D 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.89A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals