E36D101LPC562TC67U
Mfr.Part #
E36D101LPC562TC67U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
100 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Height - Seated (Max) :
2.625 (66.68mm)
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
RoHS :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con (UCC)
Series :
U36D
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Brand :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ratings :
Tolerance :
-10%, +50%
Polarization :
Polar
Capacitance :
5600 µF
Datasheets
E36D101LPC562TC67U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +50% 5600µF 100V