E36D101HPN223MCD0U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D101HPN223MCD0U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Brand :
Height - Seated (Max) :
5.125 (130.18mm)
Product Status :
Active
Polarization :
Polar
Package :
Bulk
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
RoHS :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.8mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size :
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Voltage - Rated :
100 V
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Subcategory :
Capacitors
United Chemi-Con (UCC)
Ripple Current @ High Frequency :
19.81 A @ 3 kHz
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Series :
U36D
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
14.15 A @ 120 Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
22000 μF
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
E36D101HPN223MCD0U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 22000µF 100V