E32D161HLS102MA79M
Mfr.Part #
E32D161HLS102MA79M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SCREW
Capacitance :
1000µF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
12.7mm
U32D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals