DZ2J120M0L
Mfr.Part #
DZ2J120M0L
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SMINI2
Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
200mW
Impedance-Max :
30Ohm
Forward Voltage :
1V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage Tolerance :
2.5%
Max Reverse Leakage Current :
50nA
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Reference Voltage :
12V
Height :
700μm
Peak Reverse Current :
50nA
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Power Dissipation :
200mW
Impedance :
30Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 9V
Number of Pins :
2
Additional Feature :
High Reliability
Tolerance :
±2.5%
Zener Voltage :
12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Length :
1.7mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
12V
Width :
1.25mm
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
DZ2J120
Datasheets
DZ2J120M0L
Panasonic DZ2J120M0L
ZENER DIODE 30Ohm ±2.5% 12V 50nA @ 9V 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
DZ2J120M0L Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 9V.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.Zener single diode reaches 1V @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 50nA is recommended.
DZ2J120M0L Features
reverse leakage current of 50nA @ 9V
50nA @ 9V is the maximum voltage (Tol)