DZ2J039M0L
Mfr.Part #
DZ2J039M0L
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 3.9V 200MW SMINI2
Test Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Impedance :
130Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Reference Voltage :
3.9V
Zener Voltage :
3.9V
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
1.25mm
Base Part Number :
DZ2J03V9
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
HTS Code :
Max Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±2.5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Published :
Additional Feature :
High Reliability
Qualification Status :
Not Qualified
Working Voltage :
3.9V
Forward Voltage :
1V
Voltage Tolerance :
2.5%
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Height :
700μm
Peak Reverse Current :
10μA
Power Dissipation :
200mW
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Length :
1.7mm
Impedance-Max :
130Ohm
Datasheets
DZ2J039M0L
Panasonic DZ2J039M0L
ZENER DIODE 130Ohm ±2.5% 3.9V 10μA @ 1V 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
DZ2J039M0L Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 10μA @ 1V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 10μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1V @ 10mA.A peak reverse voltage of 10μA is recommended for this device to function fully.
DZ2J039M0L Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)