DZ2422000L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ2422000L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 22V 2W TMINIP2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Test Current :
10mA
Tolerance :
±5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Zener Voltage :
22V
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance-Max :
30Ohm
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Lead Free :
Lead Free
Width :
2.4mm
Working Voltage :
22V
Height :
820μm
Max Power Dissipation :
2W
Length :
3.8mm
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mount :
Surface Mount
Zener Current :
10mA
Impedance :
30Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 16V
Forward Voltage :
1.2V
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
2W
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Peak Reverse Current :
10μA
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Terminal Form :
Flat
Base Part Number :
DZ24220
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SOD-128
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
22V
Datasheets
DZ2422000L
Panasonic DZ2422000L
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 22V 10μA @ 16V 2W 2 Terminations SOD-128
DZ2422000L Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 16V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 10μA at its maximum.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 10μA is recommended.
DZ2422000L Features
reverse leakage current of 10μA @ 16V
10μA @ 16V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 10mA