DZ23C4V7-G3-18
Mfr.Part #
DZ23C4V7-G3-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage Tolerance :
5%
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
Zener Voltage :
4.7V
Weight :
8.107964mg
Tolerance :
±5%
Impedance :
78Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
4.7V
Pin Count :
Impedance-Max :
78Ohm
Datasheets
DZ23C4V7-G3-18
Vishay DZ23C4V7-G3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 4.7V 78Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C4V7-G3-18 Overview
These devices are capable of supporting a wide range of 5% reverse voltages.An impedance in electrical engineering is the opposition presented to alternating current by a circuit whose resistance and reactance are equal to zero.A working test voltage of 5mA is applied to this electronic part.This part has a ±5% tolerance when array comes to tolerances.Approximately 4.7V is the device's zener current.An impedance of 78Ohm ohm describes the opposition alternating current presents when resistance and reactance combine in a circuit.The part is characterized by a 5% voltage tolerance.
DZ23C4V7-G3-18 Features
78Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance