DZ23B24-HE3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ23B24-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Power - Max :
300mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
1 Pair Common Cathode
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Tolerance :
±2%
Element Configuration :
Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Voltage :
24V
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
80Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Impedance-Max :
80Ohms
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
SOT-23
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
8.788352mg
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
DZ23B24-HE3-08
Vishay DZ23B24-HE3-08
1 Pair Common Cathode ±2% 80Ohms 300mW Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23B24-HE3-08 Overview
This device has a 80Ohm ohm impedance, which is the opposition to alternating current that comes from resistance and reactance combined.±2% tolerances are associated with this part.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 24V.By combining resistance and reactance, this device has an impedance of 80Ohms ohm, which represents the opposition to alternating current.As far as voltage tolerance is concerned, this part has a 5% value.
DZ23B24-HE3-08 Features
80Ohm ohm
±2% tolerance
5% voltage tolerance