DZ23C4V7-7-F
Mfr.Part #
DZ23C4V7-7-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Impedance-Max :
78Ohm
HTS Code :
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Length :
2.9mm
Base Part Number :
DZ23C4V7
Number of Pins :
1 Pair Common Cathode
Additional Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
1mm
Zener Voltage :
4.7V
Voltage - Rated DC :
4.7V
Weight :
7.994566mg
Number of Terminations :
Peak Reverse Current :
100nA
Power Rating :
300mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
5mA
Impedance :
78Ohm
Published :
Width :
2.4mm
Polarity :
Unidirectional
Zener Current :
100nA
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Reference Voltage :
4.7V
Voltage Tolerance :
5%
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DZ23C4V7-7-F
Diodes Incorporated DZ23C4V7-7-F
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 4.7V 78Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C4V7-7-F Overview
Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 78Ohm ohm.±5% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 4.7V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 78Ohm ohm.At the moment, this electronic part is being tested with 5mA test current.A voltage tolerance of 5% is characteristic of this part.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 4.7V.Reverse peak current is 100nA amps with this device.
DZ23C4V7-7-F Features
78Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance