DZ23C47-G3-18
Mfr.Part #
DZ23C47-G3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 47V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Zener Voltage :
47V
Power Dissipation :
300mW
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Matte Tin (Sn)
Working Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tolerance :
5%
Impedance :
100Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reference Voltage :
47V
Impedance-Max :
100Ohm
Tolerance :
±5%
Voltage Tol-Max :
5%
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 35V
Weight :
8.107964mg
Datasheets
DZ23C47-G3-18
Vishay DZ23C47-G3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 47V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C47-G3-18 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 5%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 100Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 47V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 100Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 5%.
DZ23C47-G3-18 Features
100Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance