DZ23C3V6-HE3-18
Mfr.Part #
DZ23C3V6-HE3-18
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
SILICON
Reference Voltage :
3.6V
Impedance :
95Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
95Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Weight :
8.788352mg
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±5%
10
Mounting Type :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Terminations :
3
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
300mW
Pbfree Code :
yes
Published :
HTS Code :
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
3.6V
Matte Tin (Sn)
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
DZ23C3V6-HE3-18
Vishay DZ23C3V6-HE3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 3.6V 95Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C3V6-HE3-18 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 5%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 95Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 3.6V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 95Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 5%.
DZ23C3V6-HE3-18 Features
95Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance