DZ23C3V6-G3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ23C3V6-G3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
Impedance-Max :
95Ohm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Common Cathode
Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Elements :
2
Reference Voltage :
3.6V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Voltage Tol-Max :
5%
Power Dissipation :
300mW
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Polarity :
Unidirectional
Impedance :
95Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
3.6V
Weight :
8.107964mg
HTS Code :
Working Test Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Datasheets
DZ23C3V6-G3-08
Vishay DZ23C3V6-G3-08
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 3.6V 95Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C3V6-G3-08 Overview
There is a wide range of 5% reverse voltages supported by this device.This device has a resistance of 95Ohm ohm and an impedance of 95Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This electronic part has been supplied with 5mA working test voltage.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±5%.According to estimates, the zener current of the device is 3.6V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 95Ohm ohm, which opposes alternating current.There is a 5% voltage tolerance on this part.
DZ23C3V6-G3-08 Features
95Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance