DZ23C39-HE3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ23C39-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Voltage Tolerance :
5%
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Weight :
8.788352mg
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series :
Automotive, AEC-Q101
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 28V
Pin Count :
3
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
39V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Tol-Max :
5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%
Impedance :
90Ohm
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation :
300mW
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Configuration :
1 Pair Common Cathode
Impedance-Max :
90Ohm
Element Configuration :
Common Cathode
Pbfree Code :
yes
Reference Voltage :
39V
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
DZ23C39-HE3-18
Vishay DZ23C39-HE3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 39V 90Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C39-HE3-18 Overview
This device supports a wide range of 5% reverse voltages.The impedance of this device is 90Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.The working test voltage for this electronic part is 5mA.Tolerances for this part are ±5%.The device's zener current is estimated to be 39V.This device has an impedance of 90Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This part has a voltage tolerance of 5%.
DZ23C39-HE3-18 Features
90Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance