DZ23C33-G3-18
Mfr.Part #
DZ23C33-G3-18
Description
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23
ZENER DIODE
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Zener Voltage :
33V
Working Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
33V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Weight :
8.107964mg
Impedance :
80Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage Tolerance :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 25V
Power Dissipation :
300mW
Impedance-Max :
80Ohm
Datasheets
DZ23C33-G3-18
Vishay DZ23C33-G3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 33V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C33-G3-18 Overview
The device supports a wide range of 5% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 80Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 33V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 80Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.
DZ23C33-G3-18 Features
80Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance