DZ23C30-HE3-08
Mfr.Part #
DZ23C30-HE3-08
Description
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23
Voltage Tolerance :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Polarity :
Unidirectional
Number of Pins :
Working Test Current :
5mA
Impedance :
80Ohm
Zener Voltage :
30V
Weight :
8.788352mg
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
30V
Impedance-Max :
80Ohm
Tolerance :
±5%
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
DZ23C30-HE3-08
Vishay DZ23C30-HE3-08
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 30V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C30-HE3-08 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 5%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 80Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 30V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 80Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 5%.
DZ23C30-HE3-08 Features
80Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance