DZ23C2V7-G3-08
Mfr.Part #
DZ23C2V7-G3-08
Description
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23
Zener Voltage :
2.7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance-Max :
83Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±5%
Impedance :
83Ohm
Power Dissipation :
300mW
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
2.7V
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Weight :
8.107964mg
Datasheets
DZ23C2V7-G3-08
Vishay DZ23C2V7-G3-08
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 2.7V 83Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C2V7-G3-08 Overview
The device supports a wide range of 5% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 83Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 2.7V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 83Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.
DZ23C2V7-G3-08 Features
83Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance