DZ23C27-HE3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ23C27-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pbfree Code :
yes
Working Test Current :
5mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Element Configuration :
Common Cathode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reference Voltage :
27V
Impedance :
80Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
HTS Code :
Impedance-Max :
80Ohm
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
3
Weight :
8.788352mg
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 20V
Number of Elements :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Terminations :
Zener Voltage :
27V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
5%
Tolerance :
±5%