DZ23C15-HE3-18
Mfr.Part #
DZ23C15-HE3-18
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Common Cathode
Tolerance :
±5%
Unidirectional
Pin Count :
3
Voltage Tolerance :
5%
Weight :
8.788352mg
Max Power Dissipation :
300mW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Elements :
2
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
HTS Code :
Zener Voltage :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power Dissipation :
300mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
30Ohm
Working Test Current :
5mA
Impedance :
30Ohm
Reference Voltage :
15V
Datasheets
DZ23C15-HE3-18
Vishay DZ23C15-HE3-18
1 Pair Common Cathode ZENER DIODE ±5% 15V 30Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DZ23C15-HE3-18 Overview
In addition to supporting a wide range of 5% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 30Ohm ohm.As you can see, this electronic part has a working test voltage of 5mA.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 15V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 30Ohm ohm, which opposes alternating current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.
DZ23C15-HE3-18 Features
30Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance