DZ23C10-HE3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ23C10-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
HTS Code :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Zener Voltage :
10V
Voltage Tol-Max :
5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Working Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Gull wing
Tolerance :
±5%
Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7.5V
Number of Pins :
3
Voltage Tolerance :
5%
Polarity :
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance-Max :
15Ohm
Weight :
8.788352mg
Reference Voltage :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
3
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Power Dissipation :
300mW
Impedance :
15Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
300mW