DX30AM-80P
Mfr.Part #
DX30AM-80P
Description
CONN MINI HD PLUG 80POS STR IDC
Stock
30
In Stock :
30
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
59mm
Housing Color :
Black
Orientation :
RIGHT ANGLE
Lead Pitch :
1.27mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Current Rating :
500mA
Contact Finish :
Gold
Series :
DXM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated AC :
125V
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
500mA
Packaging :
Bulk
Termination :
IDC
Number of Positions :
80
Connector Style :
Center Strip Contacts
Number of Rows :
2
Mount :
Free Hanging
Depth :
9.1mm
Number of Ports :
1
Gender :
Male
Published :
2005
Pbfree Code :
yes
Type :
Miniature High Density (HD)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
PLUG
Max Voltage Rating (AC) :
125V